drazice2

Šanca pre Dražice

V Dražiciach žije 236 obyvateľov, z toho je 70 percent rómskeho pôvodu. Na rozdiel od mnohých podobných obcí žije komunita rôznymi aktivitami pod záštitou dražického komunitného centra. Ich činnosť je príkladná.

V roku 2010 miestne aktivistky z OZ Šanca pre Dražice a samospráva obce Dražice otvorili komunitné centrum, ktoré slúži miestnej rómskej komunite, najmä rómskym deťom a mládeži na vzdelávanie a získavanie informácií pre lepšiu integráciu do spoločnosti, ako napríklad prípravu pre hľadanie zamestnania.

V centre postupom času pribudla herňa pre deti do šiestich rokov. Ich mladé mamičky sa zasa učia variť v malej kuchyni. Súčasťou sú aj prednášky o zdravej výchove, protidrogovej prevencii a zdravotnej starostlivosti pre ženy. V priestoroch cvičí rómska kapela.

OZ Šanca pre Dražice realizovali viaceré zaujímavé projekty. V rámci projektu „Lesné ovocie“ zberali spolu s dobrovoľníkmi predovšetkým rôzne bobuľové ovocie v chotári obce a následne sa učili, predovšetkým mladé mamičky, ako ho spracúvať a vylepšiť si tak všedný jedálniček. Jednotlivé recepty pretavili do kalendára na celý rok. Celkovo sa na príprave receptov do kalendára podieľalo takmer 30 dobrovoľníkov z Dražíc aj okolia. Kalendár obsahoval hlavne návody, ako pripraviť lekváre, sirupy či zaváraniny z plodov, ktoré rastú neďaleko obce, ako napríklad černice, trnky, šípky či drienky. Podobný postup a ciele mal i projekt „Z hubárskeho košíčka Malohontu“

Dražice ležia asi 10 kilometrov od Rimavskej Soboty. Ako sa uvádza na oficiálnej stránke obce, pôvodne patrila panstvu hradu Blh, neskôr od 16. storočia Széchyovcom a od 17. storočia Muránskemu panstvu. Koncom 17. a začiatkom 18. storočia utrpela rozsiahle škody od vojsk.  Roku 1828 mala 567 obyvateľov a 71 domov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, ovocinárstvom a vinohradníctvom.  Dnes má obec viac ako 200 obyvateľov.

Geocaching:

Hľadajte kešku a spoznajte jeden z príbehov obce Dražice

Mikro kešku sme umiestnili na roh kostola, zo strany od komunitného centra, v centre obce.

Súradnice: 48.436520, 20.065039