kokava3

Kokavská, najmenšia, synagóga

Prví Židia prichádzajú do Kokavy až v rokoch 1860-1862.

V roku 1871 Františka Steiner-Smidl kúpila pozemok, ktorý v roku 1893 previedla na náboženskú obec, židovská komunita tu postavil synagógu. Údaje o jej postavení sa líšia. Raz sa udáva rok 1890, inokedy rok 1892 a dokonca v kronike je aj rok 1912.

Romantická stavba synagógy s historizujúcimi prvkami z poslednej tretiny 19.storočia (1890) stojí v strede Kokavy nad Rimavicou, orientovaná je na východ. Sieňový priestor s emporami je krytý rovným stropom. Interiér je rekonštruovaný s pôvodnou dekoráciou stien a ženskou galériou na troch stranách modlitebne. Ženská galéria nestojí na liatinových stĺpoch, ale je upevnená kovovými podperami v stene. Na uličnej štítovej fasáde je pseudogotický dvojitý oblúk a mierne vystupujúci rizalit, zakončený fiálami. Kruhové okno kedysi akcentovali áron hakodeš, dvojica okien je po stranách.

K synagóge patrila i malá budova, kde sa v zimných mesiacoch konali modlitby. Potom pribudli aj záznamy o židovskom cintoríne na okraji dediny a židovskej škole. Podľa sčítania ľudu na prelome 19. a 20. storočia žilo v Kokave nad Rimavicou 110 Židov.

Počas obdobia Slovenského štátu prichádzajú aj v Kokave nad Rimavicou o svoj majetok a neskôr i životy.

Podľa záznamov boli arizované obchody so zmiešaným tovarom Samuela Réevésza a Juliusa Engela. Pamätníci spomínajú na pešie pochody členov židovskej obce z Kokavy cez Klenovec do Hnúšte kde boli po prenocovaní v miestnom Robotníckom dome naložený do vlakov na hnúšťanskej železničnej stanici.

Počas druhej svetovej vojny, pri prechode frontu v januári 1945, bola synagóga zasiahnutá delostreleckým granátom, poškodená bola tabuľa s Mojžišovými starozákonnými desatoro.

V nasledujúcich rokoch sa budova synagógy využívala ako skladište. V roku 1974 sa synagóga stáva majetkom Novohradského múzea vo Fiľakove. V roku 1993 sa vlastníkom synagógy stáva Novohradské múzeum Lučenec. V roku 1996 Ministerstvo kultúry SR, vyhlasuje synagógu za kultúrnu pamiatku. V roku 2005 prechádza synagóga do majetku obce Kokava nad Rimavicou. Synagógu využívajú na predovšetkým na výstavy a hudobné koncerty.

Geocaching:

Hľadajte kešku a spoznajte jeden z príbehov obce Kokava nad Rimavicou

Mikro kešku sme umiestnili k pamätníku SNP v sedle Chorepa, nad obcou, práve tadiaľ museli prejsť židovskí obyvatelia, ktorí smerovali na železničnú stanicu v Hnúšti.

Súradnice: 48.594540, 19.860203